Proizvođači i otkupljivači mlijeka održali su sastanak s predstavnicima Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije BiH, na kojem su tražili što hitniju reakciju, pomoć, kako bi ova industrija i proizvodnja mlijeka u FBiH opstala.
Kako je za Klix.ba nakon sastanka kazao Said Karić, direktor Farme Spreča, izneseni su svi problemi s kojima se mljekari trenutno suočavaju, a najveći od svih su velika poskupljenja svih inputa u proizvodnji.
“Cijena obroka za životinje koje proizvode mlijeko je znatno porasla, skoro za 30 posto. Ovo poskupljenje dolazi od poskupljenja koncentratnih smjesa koje se koriste u prehrani životinja, to jeste od poskupljenja žitarica na globalnom tržištu. Taj rast se nastavlja i to nas dovodi u izuzetno lošu situaciju. Primjera radi, prije dva dana smo imali situaciju gdje je sojina sačma na tržištu imala cijenu od 475 eura prije podne, a poslije podne ta cijena je porasla na 525 eura”, kaže Karić te dodaje kako nema nikakvih naznaka da bi te cijene mogle početi padati.
Stav mljekara bio je da je neophodno interventno djelovati na način da se prije proljetne sjetve odrade određene aktivnosti, kao što su isplata poticaja proizvođačima mlijeka za četvrti kvartal prošle godine i prvi kvartal ove godine, da se isplati između 300 i 500 KM po hektaru, kako bi se amortizovali troškovi proljetne sjetve koji im slijede.
“U prehrani životinja koriste se i kukuruzna silaža, trava i sijeno, a sada se troše zalihe iz prošle godine, koje su proizvedene po nižim cijenama. Međutim, u ovoj godini repromaterijali su mnogo skuplji, što znači da će proljetna sjetva zahtijevati veće troškove. Primjera radi, ista količina đubriva u odnosu na prošlu godinu sada je skuplja za 170 posto, a to je samo jedan input koji se koristi. Sjemena su poskupjela, nafta isto, tako da će to sve sigurno utjecati i na krajnju cijenu mlijeka”, kaže Karić.