Na svom putu usaglašavanja stručnog obrazovanja sa evropskim standardima, Bosna i Hercegovina jača kapacitete škola i institucija kroz EQAVET pristup.
Danas je otvareno važno poglavlje u implementaciji projekta i jačanja sustava tehničkog i stručnog obrazovanja. U suradnji s nadležnim ministarstvima obrazovanja, održavamo dvodnevnu uvodnu radionicu s ciljem jačanja kapaciteta školskog osoblja za osiguranje kvalitete u stručnom obrazovanju i obuci.
Na radionici su prisutni predstavnici 22 srednje tehničke i stručne škole te 11 ministarstava obrazovanja – direktori, pedagozi i predstavnici ministarstava obrazovanja i pedagoških zavoda, a opći cilj aktivnosti je unaprjeđenje institucionalnih praksi u skladu s europskim okvirom za osiguranje kvalitete u stručnom obrazovanju i obuci (EQAVET).
Fokus radionice je na praktičnoj primjeni EQAVET principa, s posebnim naglaskom na samoprocjenu i sistematsko prikupljanje i analizu podataka u svrhu donošenja odluka zasnovanih na dokazima.
Kroz interaktivne sesije, sudionici će imali priliku razmijeniti iskustva, evaluirati postojeće pristupe i raditi na unapređenju kvalitete u stručnom obrazovanju koje direktno doprinose kvalitetnijem nastavnom procesu, kvalitete obrazovnih kurikuluma i fleksibilnosti cijelog obrazovnog procesa i sustava.
Ova radionica predstavlja značajan korak ka jačanju sustava osiguranja kvalitete u stručnom obrazovanju u Bosni i Hercegovini, s krajnjim ciljem stvaranja relevantnijeg, učinkovitijeg i održivijeg obrazovnog sustava u službi učenika i društva u cjelini.
Nakon uvodne radionice za školski menadžment, u naredne 4 godine radit će sa školskim timovima iz 22 škole kako bi se osnažili kapaciteti školskog menadžmenta i nastavnog osoblja za osiguranje kvalitete kroz samoprocjenu na temelju EQAVET ciklusa te prikupljanje i analizu podataka s ciljem donošenja odluka zasnovanih na dokazima.
Podršku projektu za ove aktivnosti pružaju Centar za obrazovne inicijative Step by step i Centar za razvojne evaluacije i društvena istraživanja CREDI.
Ova aktivnost realizirana je u sklopu projekta “Jačanje sistema tehničkog i stručnog obrazovanja i obuke u BiH“, implementiranog od strane GOPA Worldwide Consultants s uredom u BiH i financiranog od strane Vlade Švicarske putem Švicarske razvojne agencije (SDC).


