“Trebaju nam investitori u turizam a ne u rudnike i prljavu tehnologiju”

U Vitezu je održana rasprava o istraživanju i eksploataciji ruda obojenih metala u planini Kruščica na površini od 10 kvadratnih kilometara.

Ponudu za ovo istraživanje dala je firma Pluto Investment AG iz Švicarske preko poduzeća Promineral iz Travnika. Bojazan građana za opskrbu pitkom vodom doveo je u jednom trenutku raspravu do usijanja. Međutim bilo je i onih koji su podržali investiranje inozemnog kapitala u Kruščicu smatrajući da je ta mjesna zajednica sa 2500 stanovnika totalno u podređenom položaju. Kroz tu mjesnu zajednicu prolazi regionalni vodovod Ilidža a mještani ne mogu dobiti vodu nego sebi prave rezervoare u šumi. Istina onih koji podržavaju istraživanje i eksploataciju bilo je daleko manji broj od onih koji su protiv bilo kakvih intervencija u Zaštićenom krajoliku planine Kruščice koji je u ožujku ove godine proglasilo općinsko vijeće piše Flash.ba.

Predstavnik investitora Haris Hrvatović je izjavio:

Ako istraživanja pokažu da vrijedi vršiti eksploataciju rude sve ćemo učiniti prema Zakonu da zaštitimo izvore i ni na koji način ne bi dovodili vodoopskrbu u pitanje”.

Replicirao je Emir Baždalić iz JP Vodovod i kanalizacija iz Zenice:

”Vaše bušotine nalaze se prema ovoj karti na samo 700 metara od izvorišta koje opskrbljuje pitkom vodom Zenicu i Vitez. Tko može garantirati da neće biti poremećaja izvorišta uslijed bušenja i eksploatacije. Pogotovo eksplozija. Kada je zemljotres bio u Crnoj Gori nestao nam je jedan cijeli izvor”, rekao je Baždalić.

Investitori planiraju zaposliti 200 radnika ako istraživanja pokažu da ima rude za eksploataciju.

Bolje bi bilo da ste nam doveli investitore koji će ulagati u turizam, lov, ribolov. Kruščička planina je oduvijek bila bogata resursima. Neka grade, hotele, motele, banje, a ne rudnike”, rekao je Islam Zukan iz Kruščice.

Bešo Fejzulah je dodao da se sada javljalju mnogi dušebrižnici za Kruščicu. Ako analize pokažu da ima ekonomske opravdanosti za eksploataciju i da neće ugroziti izvore neka rade. Dobro su došli”.

Marija Bošnjaka interesira kako će investitor osigurati dovoljne količine vode za eksploataciju.

Jedino što imamo je šuma i voda. Obadva resursa su obnovljiva. Da bi vi preradili tonu materijala treba Vam pet prostornih metara vode. Odakle ćete uzeti tu vodu i gdje će ona oteći nakon što završite ispiranje”, pitao je Bošnjak.

Još mnogo pitanja ostalo je bez odgovora investitora. Građani su dobili sedam dana da se pismeno očituju o tome jesu li za ili protiv istraživanja i eksploatacije rudnika a konačnu riječ o ovome dat će općinsko Vijeće Vitez.