Oko 9.000 djece u Bosni i Hercegovini ne mogu naučiti čitati i pisati, iako su često prosječno ili natprosječno inteligentna, a zbog poremećaja koji je urođen i zove se disleksija.
Učitelji, nastavnici, ali ni roditelji uglavnom nisu informirani o tom porećemaju, pa većina takve djece nikada ne dobije podršku i njihov potencijal ostane neiskorišten, a sve to se pripisuje ljenosti ili niskom koeficijentu inteligencije.
Izvanredna profesorica s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta na tuzlanskom sveučilištu Mirela Duranović nastavnicima i pedagozima s područja Sarajevske županije održala je predavanje o disleksiji u okviru obilježavanja Međunarodnog tedna podizanja svijesti o toj pojavi.
Smatra da su edukacije u okviru obilježavanja datuma u vezi s disleksijom početak, a u izjavi za Fenu ocjenjuje da osobe koje rade s djecom nisu kompetentne da prepoznaju disleksiju, a da to rezultira brojnim problemima.
– Gotovo sva istražvanja su pokazala da su te osobe jako pametne, ali da većina njih kasnije imaju problem s ovisnostima, da su većina zatvorenika osobe s disleksijom, a sve to se može promijeniti – istaknula je Duranović.
Naglasila je da su brojne poznate osobe rođene s disleksijom, ali da su našle način kako da usvajaju znanja, a među njima je i fizičar Albert Einstein.
– Roditelji djecu šalju na dodatne sate, a to ne može dati rezultate jer njima treba druga metoda – istaknula je Duranović.
Predsjednica Udruženja učitelja SŽ Nihada Čolić smatra da su djeca s disleksijom zapostavljena, iako se resorno županijsko ministarstvo od 2003. godine trudi djecu s poteškoćama uključiti u redovnu nastavu.
– Problem je u edukciji nastavnog osoblja te što djeca s disleksijom nisu prepoznata i s njima niko ne radi na odgovarajući način – kazala je Čolić.
Prvi put u BiH, od 3. do 9. listopada obilježava se Međunarodni tjedan podizanja svijesti o disleksiji i 6. listopada Međunarodni dan disleksije.
Akciju obilježavanja pokrenulo je Udruženje za podršku osobama s disleksijom ”Vjetar”, formirano početkom ove godine, uz podršku Ministarstva za obrazovanje SŽ.