Sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine započela je postavljanjem delegatskih pitanja na koja će članovi Vijeća ministara BiH odgovarati odmah, usmeno.
Šefik Džaferović postavio je pitanje predsjedavajućoj Vijeća ministara BiH, Borjani Krišto, o mjerama poduzetim na sanaciji šteta uzrokovanih nedavnim poplavama.
Džaferović je izrazio zabrinutost zbog vidljivog nezadovoljstva građana, posebno u vezi s oštećenjem željezničke infrastrukture, te je ukazao na sporu dinamiku sanacije. Istaknuo je kako Vijeće ministara BiH ima nadležnost za koordinaciju tih aktivnosti, te zaključio da se očekuje brža reakcija.
Predsjedavajuća Krišto odgovorila je da su prvi koraci poduzeti već na vanrednoj sjednici 4. listopada. Ministarstvo sigurnosti je zaduženo za koordinaciju s Ministarstvom obrane u pružanju pomoći na terenu, dok je aktiviran i Mehanizam zaštite EU, što je omogućilo dolazak međunarodnih snaga za pomoć u potrazi i sanaciji šteta. Krišto je također naglasila da je iz tekuće rezerve izdvojeno milijun konvertibilnih maraka za sanaciju, te da je i osobno posjetila poplavljena područja.
Također, istaknula je da formirani tim ima rok do 26. prosinca da pripremi aplikaciju za sredstva iz Fonda solidarnosti EU.
Međutim, Džaferović je upozorio da sve ove mjere nisu dovoljne. Izvještaji medija govore kako su građani nezadovoljni i smatraju da su “ostavljeni sami”, te da više ne znaju ni hoće li moći obnavljati svoje domove. „Ako za šest tjedana ne budemo mogli reći ljudima kakva je budućnost tih područja, ili barem pokrenuti obnovu ključnih infrastrukturnih objekata poput željezničke pruge, nešto nije u redu s nama“, zaključio je Džaferović.
Kritike su upućene i ministru prometa i komunikacija, Edinu Forti, koji, prema riječima delegata Ilije Cvitanovića, nije dovoljno sudjelovao u rješavanju problema željezničke infrastrukture. Cvitanović je istaknuo da se ministar Forte nije pojavio na sjednici Doma naroda, zbog čega je povukao svoje delegatsko pitanje.
Nakon delegatskih pitanja, uslijedit će usvajanje dnevnog reda sjednice, na kojem bi se trebao razmatrati prijedlog delegata Džemala Smajića da se Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o službi u Oružanim snagama BiH razmatra po hitnom postupku.
Smajić je u obrazloženju predložene izmjene zakona istaknuo kako je nužno što prije povećati starosnu granicu za trajanje profesionalne vojne službe u Oružanim snagama BiH, predlažući da ona bude podignuta do 45. godine života.
Dom naroda također treba razmotriti zahtjev delegata Zlatka Miletića za hitno razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o financiranju političkih stranaka. Predloženim izmjenama predviđa se brisanje odredbe koja omogućava financiranje političkih stranaka iz budžeta BiH, entitetskih, kantonalnih i budžeta Brčko Distrikta BiH, te drugih jedinica lokalne samouprave.
Na dnevnom redu bit će i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o administrativnim taksama, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH. S obzirom na to da Komisija za financije i proračun Doma naroda nije podržala principe predloženog zakona, delegati će se izjasniti o negativnom mišljenju Komisije.
Također, predviđeno je razmatranje Izvještaja komisije Kolegija o nastojanjima za postizanje suglasnosti u vezi s prijedlogom Vijeća ministara BiH o hitnom razmatranju izmjena Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH.
Na dnevnom redu bit će i nekoliko izvještaja, među kojima su: Izvještaj o radu Pravobraniteljstva BiH za 2023. godinu, Godišnji izvještaj Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH za 2023. godinu, te Informacija o radu Tužiteljstva BiH za 2023. godinu.