Sezona grijanja još traje, a već za iduću najavljene veće cijene

Trenutna cijena peleta u Bosni i Hercegovini kreće se između 400 i 450 maraka po toni, a Goran Ivanović apelira na druge proizvođače da ne povećavaju cijene jer stabilnost tržišta ovisi o snažnoj domaćoj potrošnji.

Odluka Vlade Srbije da ukine zabranu za uvoz peleta ulijeva nadu proizvođačima iz BiH, posebno onima u rubnim lokalnim zajednicama, da će ponovni izvoz preko Drine dodatno potaknuti proizvodnju koja bi, kako se očekuje, mogla postati skuplja. Proizvođači su zadovoljni jer će osim tržišta Italije, Slovenije i Njemačke, konačno moći izvoziti i u Srbiju, piše Večernji list BiH.


Iako sezona grijanja još nije završena, proizvođači već najavljuju povećanje cijena za iduću sezonu zbog rasta cijena sirovina i struje. U paljanskoj peletari ističu da trenutno cijena tone peleta iznosi 350 maraka, bez PDV-a, te da će zbog poskupljenja sirovina i struje cijena peleta u narednom periodu sigurno rasti za barem 20 posto, piše Glas Srpske. Zoran Subotić, vlasnik poduzeća Agroflora koje također nudi pelete, naglašava da je ova sezona bila uspješnija u odnosu na prethodne, kada zbog toplih zima nisu imali velike prodaje.

Najveći dio proizvedenih peleta odlazi na domaće tržište, a trenutna cijena po toni iznosi 375 maraka. Subotić dodaje da je svako novo tržište prilika za proizvođače. Goran Ivanović, predstavnik proizvođača peleta u BiH, smatra da ukidanje zabrane izvoza peleta u Srbiju najviše koristi rubnim lokalnim zajednicama koje imaju brojne pilane. Ističe da je ova zima bila hladna i pomogla peletarima da smanje zalihe. Dodaje da je domaće tržište počelo pokazivati znakove oživljavanja, jer su građani uvidjeli da nisu ostvarili očekivanu uštedu s inverterima i radijatorima.

Međutim, i dalje postoji problem s poskupljenjem drvnih sortimenata i struje, što će sigurno utjecati na cijene peleta. Ističe se da proizvođači ne bi smjeli drastično povećavati cijene, jer bi to moglo narušiti stabilnost tržišta. Na početku ove sezone grijanja prosječna cijena po toni iznosila je 350 KM, što je bila najniža cijena u posljednje tri godine.

Zabrana izvoza

Tijekom ljeta kupci peleta iz BiH većinom su dolazili iz inozemstva. Međutim, prošle godine nije bilo moguće prodati pelete jer je konkurencija iz Južne Amerike, Azije i Ukrajine stvorila veliki pritisak na europskom tržištu. Zabrana izvoza peleta iz BiH također je utjecala na smanjenje potražnje. Mnogi građani BiH prešli su na druge oblike grijanja, jer je cijena peleta dostigla čak 1000 KM po toni, što je natjeralo Vladu FBiH da uvede ograničenje cijene.

Podsjetimo, Vlada Federacije BiH donijela je u studenom 2022. godine odluku kojom je propisana najviša prodajna cijena peleta od 480 KM plus PDV po toni. Ova mjera uvedena je s ciljem sprječavanja nerealnih cijena i nepoštenih praksi, te zaštite ekonomskih interesa građana i osiguravanja stabilne opskrbe tržišta.

Prije pet godina, peleti su bili među najpovoljnijim energentima za grijanje, s cijenom od 280 KM po toni. Međutim, tijekom 2021. godine cijena se kretala između 300 i 330 KM. Godinu dana kasnije, cijena peleta porasla je na 480 KM, a u svibnju 2022. godine dostigla je 640 KM. Do kraja iste godine, cijena peleta u BiH bila je 700-750 KM po toni, a u nekim trenucima čak i 1000 KM po toni. Zbog tih cijena, vlasti su donijele mjere poput zabrane izvoza na tri mjeseca. Ipak, ta mjera nije dovela do smanjenja cijena jer su proizvođači odlučili skladištiti pelete i čekati povoljnije uvjete za izvoz.