Prosvjetari HNŽ-a u generalnom štrajku: Ne odustaju od zahtjeva prema Vladi
Sindikati prosvjetnih djelatnika osnovnih i srednjih škola Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) započeli su u utorak generalni štrajk. S prosvjednog skupa u Mostaru, prosvjetari su poručili kako neće odustati dok ne budu ispunjeni njihovi zahtjevi – prenosi N1.
Predsjednik Sindikata učitelja HNŽ-a, Goran Miličević, izjavio je kako je ovo već peti prosvjed te istaknuo osnovne zahtjeve: povećanje plaća za 15 posto, isplate jednokratnih pomoći, prava za djelatnike na određeno, te sistematske preglede. Miličević je naglasio da je povećanje plaće prioritet, ali i druge mjere smatraju ključnima za bolji status prosvjetnih radnika.
„Sramota je da djelatnici rade na određeno više od deset godina, posebno kada se u obzir uzme sve manjak nastavničkog kadra“, rekao je Miličević, dodajući kako očekuju da Vlada pokaže razumijevanje na sastanku zakazanom za srijedu.
Od utorka, većina osnovnih i srednjih škola u HNŽ-u u štrajku je, iako nisu sve škole uključene. Srednja škola Čapljina i Osnovna škola Buna, gdje sindikat ima manji broj članova, nastavile su s radom. Štrajk će trajati do ispunjenja zahtjeva, a Miličević je upozorio da će se, u slučaju sukoba, Vlada nastaviti obračunavati putem suda.
Štrajk u skladu sa zakonom
Zamjenica predsjednice Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja HNK-a, Lejla Ćerić, istaknula je kako su svi postupci štrajka u skladu sa zakonom, te da su obavijestili nadležne institucije. Sindikati su zahtjev za sastanak s Vladom podnijeli još 18. studenog, ali su sastanak dobili tek nakon početka štrajka.
„Ironično je da je premijerka odmah sazvala sastanak sa Sindikatom policije, dok se prema nama ponašaju kao da nismo važni“, rekla je Ćerić, dodajući kako im nikada nije rečeno da bi, osim povećanja koeficijenata, moglo biti i dodatnih pet posto povećanja plaće preko osnovice.
Povišica od 5 posto nije dovoljna
Predsjednik Sindikata srednjih škola HNŽ-a, Josip Milić, potvrdio je da su im vlasti ponudile povećanje plaća od 2,5 posto, a zatim 5 posto, ali su te ponude odbili jer nisu bile dovoljne za pokriće inflacije i rasta životnih troškova.
Milić je podsjetio da su prethodne vlade uvijek održavale socijalni dijalog, dok današnja vlada, kako kaže, postupa „iza leđa“ sindikatima, pokušavajući im osporiti pravo na štrajk.
„Ovo je nečuveno, već 18 godina nismo imali generalni štrajk, a s trenutnom Vladom svi naši dosadašnji napori su pali u vodu“, zaključio je Milić.