Ovo su planovi EU za dalji uvoz ruske nafte i plina

Europska unija iznijela je planove za eliminaciju svoje ovisnosti od ruske energije.

Navodi se da će smanjiti uvoz ruskog gasa za dvije trećine ove godine i eliminisati sveukupnu potrebu za ruskim naftom i gasom  “znatno prije 2030. godine” .

EU je u saopćenju za javnost rekla da planira eliminirati svoju ovisnost o ruskom plinu “diverzifikacijom opskrbe plinom, putem većeg uvoza LNG-a i plinovoda od  neruskih dobavljača , te većih količina proizvodnje i uvoza biometana i obnovljivog vodika; i brzim  smanjenjem upotrebe fosilnih goriva  u našim domovima, zgradama, industriji i elektroenergetskom sistemu, povećanje energetske efikasnosti, povećanje obnovljivih izvora i elektrifikacije i rješavanje uskih grla u infrastrukturi”.

Europska unija zavisi od Rusije za oko 40% svog prirodnog gasa. Rusija također isporučuje oko 27% nafte koju EU uvozi svake godine.

Zamjenik ruskog premijera  Aleksandar Novak  izjavio je u ponedjeljak da bi Rusija mogla prekinuti isporuku plina Njemačke preko plinovoda  Sjeverni tok 1  u znak odmazde jer je  Olaf  Scholz  blokirao projekt gasovoda  Sjeverni tok 2 .

EU je također najavila  niz mjera  za suprotstavljanje rastućim cijenama energije s kojima se suočava već nekoliko mjeseci, a koji su sada pogoršani zabrinutošću zbog poremećaja u snabdijevanju, uključujući potencijalna privremena ograničenja cijena i kratkoročnu državnu pomoć kompanijama pogođenim visokim cijenama energije.

Predsjednica Europske komisije  Ursula von der Leyen  rekla je: “Moramo postati nezavisni od ruske nafte, uglja i plina. Jednostavno se ne možemo osloniti na dobavljača koji nam je eksplicitno prijeti. Moramo djelovati sada kako bismo ublažili utjecaj rastućih cijena energije, diverzificirali opskrbu plinom za sljedeću zimu i ubrzali tranziciju prema čistoj energiji”.

Europski komesar za energetiku  Kadri Simson  rekla je da EU ima “dovoljne količine gasa” za preostale sedmice ove zime, ali da “moramo hitno napuniti naše rezerve za sljedeću godinu”.

“Komisija će stoga predložiti da do 1. oktobra skladišta gasa u EU budu popunjena do najmanje 90 posto”, dodao je Simson.