Napretkov „Kulturni četvrtak“: Bosanke na europskim prijestoljima

Napretkov „Kulturni četvrtak“ – kružok viteških intelektualaca i kulturnjaka ovog je četvrtka ugostio i sudionike i iz Busovače, Sarajeva, pa čak i Zagreba.

Agilni viteški napretkovac, književnik Anto Zirdum, uz podršku Zorana Kupreškića, predsjednika viteškog Napretka, predstavio je prisutnima, među kojima je bilo i glazbenika, slikara, književnika, ali i nemali broj viteških studenata koji cijene i prepoznaju važnost kulture, ambiciozan i vrlo zanimljiv projekt.

Riječ je o stvaranju koreodrame – plesne i glumačke predstave u čijem bi nastanku sudjelovali ne samo viteški i bosanski umjetnici nego i umjetnici iz europskih, uglavnom podunavskih zemalja. Tema koreodrame povezano je s onime što već neko vrijeme zaokuplja autorsku maštu Ante Zirduma: europske kraljice, banice i princeze bosanskog podrijetla.

Kako je Zirdum prisutnima ispričao, nekolicina važnih europskih vladarica u povijesti rođene su u Bosni, o čemu se malo zna o govori. Jedna od takvih je i poljska kraljica Jadviga (Jadwiga, Hedviga, Draga), unuka Stjepana II. Kotromanića, koja je okrunjena 1384. za poljsku kraljicu u dobi od samo 10 godina. Sa svojim je mužem Jagelom bila na čelu Poljsko-Litavske Unije, države koja će postati jedna od najvećih i najmoćnijih država u Europi onog vremena. O Jadviginom podrijetlu, sudbini, životu i vladanju, posebno o njenoj skrbi za potrebite kroz gradnju bolnica, ali i za kulturu i znanost, odnosno Krakovsko sveučilište, prisutnima je govorila dr. sc. Đurđica Čilić Škeljo, polonistica sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta.

Nadu da će ovaj projekt, koji bi trajao dvije godine, i u kojem bi koreografi, glazbenici, slikari i književnici ostvarili kreativnu suradnju međunarodnog karaktera, uistinu mogao zaživjeti, osnažio je sinoć svojim dolaskom i iskazivanjem podrške i Josip Križanović, član središnje uprave HKD Napredak.

Kao što su bosanske kraljice, banice i princeze, krenuvši iz Bosne stizale na europske dvorove i ostavljale trag u europskoj povijesti, tako bi sada ovaj zanimljiv i inkluzivan kulturni projekt mogao povezati i ujediniti umjetnike iz različitih europskih zemalja, koje veže zajednička prošlost ali, nadajmo se, i budućnost.