Kreševo: Spomenik baritu, rudi koja je ‘othranila’ brojne

U središtu Kreševa, na mjestu na kojemu je nekada bio spomenik poginulim hrvatskim braniteljima, koji je u međuvremenu izgrađen na trgu, ovih je dana osvanuo neobičan spomenik.

Radi se zapravo o dvije tone teškoj kamenoj gromadi rude barita, dopremljenog s Vaganja.

Ideja o postavljanju spomenika potekla je od Josipa Puljića Kise i Alojza Filipovića, čelnika najaktivnije udruge u Kreševu, odnosno zavičajne udruge koja nosi naziv “Kreševski citrin”.

Budući da je barit “othranio” mnoge naraštaje stanovnika kreševskoga područja, spomenuta skupina zaljubljenika u rude, minerale i kristale odlučila mu je podići svojevrstan spomenik. Inicijatori njegova postavljanja kažu kako će uslijediti i uređenje okolnoga prostora.

Prema riječima inicijatora postavljanja ovog neobičnoga spomenika u središtu Kreševa, Josipa Puljića i Alojza Filipovića, uz barit će biti postavljena i ploča s kratkim opisom rude kako bi posjetitelji Kreševa znali o čemu je riječ, odnosno što kamena gromada predstavlja i kakav je značaj barit imao u kreševskom gospodarstvu i životu ljudi ovoga kraja.

Eksploatacija i iskorištavanje barita na području Kreševa započelo je 1930. godine, a organizirao ga je privatni poduzetnik Anton Slama. Trajalo je to do 1942. godine, kada je obustavljeno zbog ratnih zbivanja. Nakon Drugog svjetskog rata osnovano je poduzeće “Majdani barita” Kreševo, koje eksploatira barit do 1990. godine i za to vrijeme postaje vodeći proizvođač te rude na prostorima bivše Jugoslavije. Za tih nešto manje od šest desetljeća proizvedeno je oko 850.000 tona barita.

Izvor: Večernji.ba