Kina prva u svijetu transplantirala čovjeku modificiranu svinjsku jetru

Kineski liječnici prvi su u svijetu uspješno transplantirali svinjsku jetru ljudskom primatelju, objavili su znanstvenici s Vojnog medicinskog sveučilišta u Sijanu, na sjeverozapadu Kine.

Za transplantaciju je korištena jetra minijaturne svinje koja je genetski modificirana kako bi se smanjio rizik od odbacivanja organa. Nakon presađivanja osobi bez kognitivnih funkcija (moždano mrtvom pacijentu), jetra je uspješno proizvodila žuč i održavala stabilan protok krvi.


Znanstvenici su deset dana pratili sposobnost jetre da obavlja osnovne funkcije, njezin protok krvi te imunološki i upalni odgovor organizma. Nadaju se da bi se ovaj organ u budućnosti mogao koristiti kao moguće rješenje za pacijente s otkazivanjem jetre koji čekaju na ljudski donatorski organ.

“Jetra koju smo uzeli iz genetski modificirane svinje vrlo je dobro funkcionirala u ljudskom tijelu. To je veliko dostignuće. Ova operacija bila je uistinu uspješna”, izjavio je profesor Lin Vang, autor studije objavljene u prestižnom znanstvenom časopisu Nature.

“Pratili smo protok krvi u različitim venama i arterijama. Sve je funkcioniralo vrlo dobro”, dodao je Vang. Eksperiment je, međutim, prekinut nakon deset dana, na zahtjev obitelji pacijenta.

Kako bi se poboljšala kompatibilnost svinjske jetre s ljudskom, znanstvenici su modificirali šest gena. Prvi rezultati pokazuju da takva jetra može funkcionirati u ljudskom organizmu, no potrebna su dodatna istraživanja za dugoročne zaključke.

Profesor Vang izrazio je želju da se u budućnosti slična istraživanja provedu i na osobama koje nisu moždano mrtve, ali je upozorio na brojne komplikacije i “stroga pravila” koja takvi postupci zahtijevaju.

Rafael Matesans, osnivač Španjolske nacionalne organizacije za transplantaciju, potvrdio je da je ovo prvi slučaj transplantacije genetski modificirane svinjske jetre u tijelo moždano mrtvog pacijenta u svijetu.

“Konačni cilj eksperimenta nije bio standardna transplantacija jetre, već demonstracija da svinjska jetra može poslužiti kao privremeni ‘most organ’ u slučajevima akutnog otkazivanja jetre, dok se čeka ljudski organ za konačnu transplantaciju”, izjavio je Matesans.

Transplantacija jetre najučinkovitiji je način liječenja terminalnog stadija bolesti jetre, ali potražnja za donorskim organima daleko premašuje ponudu.

Svinje se smatraju najboljim alternativnim izvorom organa zbog svoje fiziološke funkcionalnosti i veličine, koja je slična ljudskoj.