Kabelski operateri nelegalno izgradili svoju mrežu i sada su nelojalna konkurencija telekoma

Globalni trend u telekomunikacijskim kompanijama je pad prihoda jer sve veći broj građana koristi usluge Vibera i sličnih aplikacija za komunikaciju diljem svijeta, a u Bosni i Hercegovini je jedan od osnovnih razloga pada prihoda javnih poduzeća telekom operatera nelojalna konkurencija. Stoji to u informaciji Ministarstva prometa i veza Federacije BiH gdje se precizno navodi kako se pri nelojalnoj konkurenciji misli na infrastrukturu i način pružanja usluga kod poduzeća koja se bave sličnim poslovima, piše Večernji list BiH.

HT Mostar, BH Telecom

Naime, gotovo cjelokupna infrastruktura većine kabelskih operatera je nelegalno izgrađena. To su podaci Javnog poduzeća Elektroprivreda BiH koje je u dopisu početkom 2016. godine Regulacijskoj agenciji za komunikacije (RAK) navelo kako su kabelski operateri uzurpirali više od 22.000 stupova niskonaponske mreže ovog poduzeće te na taj način ugrozili sigurnost građana i u konačnici izgradili vlastitu mrežu te ušli na tržište telekomunikacija. Slično je stanje i s korištenjem, bolje reći, zloupotrebom instalacija, prije svih, telekom kompanija. Bitno je napomenuti kako su BH Telecom d.d. Sarajevo i HT d.d. Mostar u prosjeku po jednom kilometru izgradnje gradske mreže imali ulaganja oko 84.000 KM pri čemu su za izgradnju, uključujući dobivanje dozvola, bile potrebne dvije godine. No, s druge strane, alternativni pružatelji usluga, uz minimalne troškove i ne poštujući zakonsku regulativu, u vrlo kratkom roku širili su i šire mreže te zauzimaju tržišta. Također, osnovni način dobivanja korisnika za svoje usluge je pristupom nuđenja usluga ispod realne tržišne cijene. Prema informaciji iz Ministarstva prometa i veza, odmah nakon dobivanja ovih informacija, upućen je zahtjev RAK-u na temelju odluke nadležnog inspektora, koji je odmah poduzeo korake protiv prijavljenoga operatora. Također, i Sud BiH je u upravnom sporu potvrdio odluku RAK-a. Na taj način je moguće preko sudskog provjerenoga mehanizma postupati prema operatorima telekomunikacija prilikom bespravnog građenja mreža, nakon pravodobnog postupanja inspekcijskih tijela. No, takvi prigovori nisu upućeni prema svim kabelskim operaterima, odnosno prema najvećim koji, međutim, još uvijek imaju snažnu političku zaštitu. Stavljanje privatnih kabelskih operatera u zakonske okvire jako je bitno za stabilizaciju i rast prihoda javnih telekom operatera, prije svega, na temelju dokazane kvalitete usluga, kao i spremnosti te angažiranja novih uprava za uvođenje novih usluga i poboljšanje vlastite ponude.

Unutarnji kapaciteti

Vrlo važan segment u jačanju dominantnih telekom operatera je njihov tehnički kapacitet i stručno osposobljeni kadrovi, kao i kvalitetna mrežna infrastruktura, što predstavlja komparativnu prednost u odnosu na druge pružatelje usluga. Jako važan čimbenik za jačanje dvaju telekom operatera, prema navodima iz Ministarstva, je da se uprave ovih poduzeća posvete što više nadzoru poslovanja i razvoju novih kvalitetnijih proizvoda te paketskih usluga korisnicima, čime bi povećali broj novih i vratili povjerenje izgubljenim korisnicima. Dugoročno gledano, telekom operateri trebaju iskoristiti svoje kapacitete u smjeru razvoja 4G mreže i širokopojasnog tržišta te paketskom ponudom osigurati veći i stabilan broj korisnika, pružanjem kvalitetne i brze usluge što je, prema istraživanjima u zemljama Europske unije, strategija ovog sektora.

Večernji list