Nekoliko desetljeća duga priča o izgradnji regionalnog vodovoda Plava voda – od Travnika do Zenice – uskoro bi mogla postati stvarnost.
Uz privođenje kraju zatvaranja financijske konstrukcije od 22 milijuna eura kreditnih sredstava od Europske banke za obnovu i razvoj i banke Vijeća Europe, te procedure za raspisivanje međunarodnog konkursa, početak radova na glavnoj trasi dugoj 33 kilometra očekuje se u proljeće sljedeće godine.
Realizaciju ideje o izgradnji prvo je prekinuo rat, potom međunarodni mešetari koji su u šumu Plave vode čuli šuškanje milijuna eura, da bi se od 2004. godine Travnik i Zenica odlučili na novi pristup pri čemu je Plava voda postala prvi međukantonalni projekt u državi piše federalna.ba.
Njime bi izvor čudesne Plave vode, smješten u podnožju srednjovjekovne tvrđave u travničkom naselju Šumeće, okončao probleme vodosnabdijevanja uz Zenicu i Travnik, u Busovači, Vitezu i Novom Travniku. Najviše vode iz regionalnog vodovoda – 350 litara u sekundi – ići će u Zenicu.
“Za Zenicu će to značiti trajno snabdijevanje iz kvalitetnog izvora. To je ne samo višedecenijsko, već možda i vjekovno rješenje za građane Zenice”, kaže Selver Keleštura, sekretar Gradske uprave Zenica.
“Busovači će to najviše značiti od svih općina, jer najveći izvor na području Busovače daje 5,7 litara u sekundi, a mi ovim dobivamo 40 litara u sekundi. Znači, dobivamo sedam takvih izvora”, pojašnjava busovački načelnik Asim Mekić.
Dok se području Busovače sada doslovce pitka voda uzima iz potoka i prerađuje, Mekić posebno ističe kvalitetu koji će se dobiti ovim vodovodom. Podršku projektu i kreditnom zaduženju, uz općine sudionice, te vlade dva kantona, dali su i Federalna vlada i Vijeće ministara BiH.
Travnik, na čijem je prostoru izvorište, i koji je većinski vlasnik preduzeća Regionalni vodovod Plava voda, bez financijskog učešća kroz projekt će dobiti novih 80 litara vode u sekundi, s kompletnom mrežom i vodozaštitnu zonu. Pored toga, Travnik će dobiti i četiri milijuna KM donacije za uređenje turističkog lokaliteta Plava voda, grant kao i ostale općine da riješe lokalne mreže i gubitke u mrežama, koji sada iznose preko 80% u Travniku, navodi Ernad Granić, direktor JP Regionalni vodovod Plava Voda d.o.o Travnik.
I ono što je uz kvalitetu vode te nižu cijenu najznačajnije, navode, ovaj regionalni i međukantonalni projekt može biti primjer i za ostale u Bosni i Hercegovini. Ipak, najbitnije je, kažu, da radovi na glavnoj trasi počnu.