U Federaciji BiH iduće bi godine mirovine mogle znatno porasti
Umirovljenička populacija u Federaciji BiH mogla bi u nadolazećem razdoblju doživjeti značajne promjene u pogledu visine mirovina. Prema izjavama nadležnih institucija, Vlada Federacije BiH aktivno radi na iznalaženju dugoročno održivih modela koji bi vodili poboljšanju materijalnog statusa velikog broja umirovljenika.
Već je ranije potvrđeno kako Vlada ima konkretne planove u vezi s povećanjem mirovina, ali njihova realizacija zahtijeva izmjene u zakonodavstvu. Trenutačno važeći Zakon o mirovinskom i invalidskom osiguranju predviđa usklađivanje mirovina jednom godišnje, 15. travnja, i to prema modelu koji kombinira rast potrošačkih cijena i bruto domaćeg proizvoda (BDP). Međutim, sve su glasniji zahtjevi da se u formulu usklađivanja uključi i rast prosječne plaće, što bi omogućilo znatniji rast mirovina.
Nova metodologija usklađivanja
Ukoliko bi se usklađivanje mirovina povezalo s prosječnom plaćom, došlo bi do značajnijeg povećanja mirovina u odnosu na dosadašnje metode. Naime, rast prosječne plaće u Federaciji BiH bio je u posljednjim godinama dinamičniji od rasta BDP-a, što bi omogućilo veću financijsku sigurnost umirovljenicima. Takav model već se primjenjuje u nekim susjednim državama te bi mogao posužiti kao uzor za buduće zakonske izmjene u Federaciji BiH.
Vlada Federacije BiH i predstavnici umirovljenika nedavno su održali sastanak na kojem je dogovoreno intenziviranje rada na izmjenama i dopunama Zakona o MIO. Cilj je otklanjanje svih uočenih manjkavosti važećeg zakonodavstva te donošenje rješenja koja će poboljšati položaj umirovljenika. Istaknuto je kako je poboljšanje statusa umirovljenika jedan od prioriteta Vlade, što potvrđuje i činjenica da je povećanjem minimalne plaće na 1000 KM poboljšan ekonomski status radnika, a povećan je i broj zaposlenih.
Financijska stabilnost kao preduvjet
Promjena modela usklađivanja mirovina zahtijeva i odgovarajuće financijske resurse. U ovogodišnjem federalnom proračunu za mirovine je planirano 337 milijuna KM više nego prethodne godine. Međutim, još uvijek nije jasno hoće li ta sredstva biti korištena za jednokratne isplate ili dugoročne sustavne mjere. Vlada Federacije BiH najavila je kako će osigurati interventnu financijsku podršku umirovljenicima dok se ne usvoje potrebne zakonske izmjene.
U skladu s tim, Vlada radi na donošenju seta fiskalnih zakona koji bi osigurali dugoročnu stabilnost mirovinskog sustava. Planirano je i redovito usklađivanje mirovina za 2025. godinu, koje će biti provedeno nakon objave službenih podataka Federalnog zavoda za statistiku.
Uz to, u tijeku su aktivnosti na formiranju Vijeća umirovljenika Federacije BiH, koje bi trebalo imati ključnu ulogu u zagovaranju prava umirovljenika te davati prijedloge za unaprjeđenje mirovinskog sustava.
Hoće li se mirovine u Federaciji BiH vezati uz rast prosječne plaće, još uvijek nije službeno potvrđeno, no Vlada Federacije BiH pokazuje ozbiljnu namjeru u pogledu reforme mirovinskog sustava. Iako su interventne mjere privremeno rješenje, dugoročna stabilnost mirovinskog sustava i poboljšanje standarda umirovljenika ostaju ključni izazovi.
Očekuje se da će u narednim mjesecima biti jasnija slika o budućim koracima, a ključna će biti i spremnost proračuna na podnošenje povećanih izdataka. Bez obzira na ishod, jedno je sigurno – pitanje mirovina i njihova usklađivanja ostaje jedna od najvažnijih tema za tisuće umirovljenika u Federaciji BiH.