Posebno svečano i tradicionalno blagdan Gospe Žalosne u srednjoj Bosni se slavi u viteškom naselju Mali Mošunj, na brdu zvanom Kalvarija. No, ove je godine bilo posebno svečano kao nikada do sada, jer se uz blagdan svečano slavila i obilježavala stota godišnjica izgradnje crkvice na tom brdu, posvećene Gospi Žalosnoj. To je i razlog da se u nedjelju na blagdanskoj svetoj misi slavljenoj na platou ispred crkvice izgrađene 1913. godine, na vrhu brda Kalvarija okupio iznimno veliki broj vjernika, iz Viteza, susjednih župa, iz šireg srednjobosanskog područja ali i iz Republike Hrvatske i Hrvati katolici podrijetlom iz ovih krajeva pristigli iz inozemstva.
Uz koncelebraciju viteškog župnika i više svečenika iz srednjobosanskih župa, te gučogorskog gvardijana, fra Dragu Pranješa, travnikog dekana, donMatu Janjića i provincijale Isusovačke i Franjevačke provincije, o. Antu Tustonju i fra Lovru Gavrana, svečanu blagdansku svetu misu predvodio je vrhbosanski nadbiskup i metropolit, uzoriti kardinal Vinko Puljić. Pred početak misnoga slavlja uzoriti kardinal je blagoslovio obnovljenu crkvicu i okupljenom vjernom katoličkom puku kaza: „Obnovili smo stoljetnu crkvicu posvećenu Gospi Žalosnoj, ali i našu vjeru i to je nova vrijednost i snaga ovoga svetišta koje nas podsjeća da živimo ono što jesmo”.
Tijekom misnoga slavlja uzoriti kardinal Vinko Puljić vjernicima je poručio: „ Želimo na ovom mjestu, na ovom svetištu, od Gospe učiti kako hrabro uz križ stajati i u onim teškim životnim situacijama, kako stalno vjerom, duhom i životom biti uz Isusa. To je, kroz našu dugu, burnu i tešku povijest, pa i sada, u ovim burnim i neizvjesnim vremenima, jako važno kako bi bili hrabri svjedočiti vjeru i živjeti u nadi. Ne smijemo se bojati života, nego puni pouzdanja u Gospodina, graditi budućnost s Bogom i našom nebeskom majkom Marijom”.
Uz brojne visoke dužnosnike političkog, kulturnog i gospodarskog života Lašvanske doline i širega područja, a svečanoj blagdanskoj svetoj misi prethodio je blagoslov novoizgrađenih i postavljenih postaja Puta križa, jedinstvene u BiH a i u široj regiji. To je, ujedno, i jedini put kojim se stiže na vrh Kalvarije, gdje se ovaj put, uspelo više tisuća vjernika, gdje su slavili blagdansku svetu miu i Gospi Žalosnoj se molili za zagovor kod razapetog i uskrslog joj sina.
Na brežuljku Crkvina, a taj naziv brdo je nosilo od pamtivjeka, kako se to zna reći, iznad sela Mali Mošunj, po ideji isusovca, profesora u znamenitoj Nadbiskupskoj gimnaziju u Travniku, sada sjedištu Katoličkog školskog centra „Petar Barbarić”, oca Antuna Puntigama, uz pomoć i suradnju sa fra Jakom Selakom, tadašnjim župnikom u Vitezu, sagrađena je lijepa crkvica i posvećena je Gospi Žalosnoj. Najprije, na jednom humku 2. prosinca 1908. postavljen je križ, a crkvica koja se, kako je jednom u svom obraćanju vjernicima kazao viteški župnik fra Marko Kepić, kao oltar uzdiže nad Lašvanskom dolinom, sagrađena je i blagoslovljena 21. rujna1913. godine.
Crkvica je podignuta unutar temelja stare i davno srušene rimske bazilike iz IV stoljeća, prema kojoj se, najvjerojatnije brežuljak i zvao Crkvina, a uz zmijoliki put koji vodi ka vrhu, k crkvici Gospe Žalosne, postavljene su postaje Puta križa, pa otud i od tad ovo brdo i nosi ime Kalvarija.
Za proslavu stote godišnjice ovoga svetišta, pripreme koje je vodio župni ured u Vitezu na čelu sa župnikom fra Markom Kepićem, skoro godinu dana vršene su pripreme i obimni, teški pa i skupi radovi uređenja ovog jedinstvenog svetišta i njegovog prirodnog okoliša.
Crkvica je u potpunosti obnovljena po ideji i prijedlozima arhitekte Romana Vukoje iz Zagreba, utađene su potpuno nove staze Puta križa s postajama oslikanim na mramornim pločama u mozaiku, djelo poznate umjetnice, širokobriješke Zagrebčanke, Blaženke Salavarde. I sada se slobodno može reći, ovo svetište koje zauzima posebno mjesto u duhovnosti vjernika Lašvanske doline, dobilo je novi i ljepši izgled, pa se sada Kalvarija u potpunosti, vizualno i posebno duhovno „otvorila” vjernicima, hodoćasnicima Lašvanske doline, srednje Bosne ali i daleko širega područja. A nećemo pogriješit ako kažemo da ovo, po mnogo čemu, jedinstveno svetište treba vidjeti, tjelesno i duhovno doživjeti i osjetiti snagu koja s ovoga mjesta „isijava” i dušu hrani..
Blagdanskoj svečanosti i stogodišnjici svetišta Kalvarija, prethoile su molitvene svečanosti Trodnevnice, slavljene su svete mise na Kalvariji, a do mjesta misnioga slavlja stazom Puta križa vjernici su molili krunicu.
U četvrtak navečer u Domu HKD Napredak, podružnica Vitez, otvorena je izložba fotografija znanih i neznanih autora svetišta Kalvarija, a isti dan, na istom mjestu održana je tribina pod nazivom „Povijest Kalvarije”. Vrlo lijepo i zanimljivo, s nizom podataka, detalja i video slajdova, a što veliki broj prisutnih, pa i građanima Viteza uopće nije ni vidio ni znao, govorili su mladi franjevac, Vitežanin Nikola Kozina, sada na dodatnom školovanju u Rimu, i viteški župnik fra Marko Kepić.
Uz fotografije našeg služebnog fotografa Filipa Šarića, još fotografija možete pogledati i u fotogaleriji koju je priredio Siniša Skenderija – FOTO GALERIJA
{youtube}RX7Lu7bhrC8{/youtube}
Zvonimir Čilić
Foto: Filip Šarić