Mlada umjetnica iz Travnika, magistrica likovne umjetnosti, Marina Božić početkom ožujka boravila je u Leipzigu, gdje je u Muzeju za grafiku “Museum für Druckkunst” izložila svoje radove, koji su nastali kao plod jednomjesečnog boravka u ovom gradu u Njemačkoj.
No, krenimo redom. Marinu smo zamolili da nam pojasni kako je uopće došla u priliku stvarati i izlagati u Leipzigu.
“Za rezidendciju u Leipzigu sam saznala preko Facebook grupe “Arts Jobs, Open Calls, Residencies & #ArtistOpportunities #VisualArts”. Facebook grupa je otovorena za sve i jako je aktivna, natječaji se objavljuju iz čitavog svijeta tako da preporučam svim umjetnicama/ima da se pridruže ovoj grupi. Rezidencija u Leipzigu je objavljena od strane muzeja za grafiku “Museum für Druckkunst”, a finacira je zaklada “Giesecke+Devrient Stiftung”. Bez obzira da li se bavite grafikom ili nekom drugom vrstom umjetnosti, muzej svake godine obnavlja poziv za umjentnike koji do sada nisu imali prilike baviti se grafikom, i naravno za grafičare, a prijavu možete naći na njihovoj web stranici https://www.druckkunst-museum.de/de/, njemački jezik nije uvjet, može se prijaviti i na engleskom. Troškove boravka i puta pokrvia zaklada”, govori nam Marina.
Nakon što se i sama prijavila na njihov natječaj muzej je odabrao 5 umjetnica/ka, među kojima je bila i naša sugovornica.
“Nas 5 smo u različitom vremenskom periodu, od kolovoza do prosinca, boravili u samom muzeju i stvarali svoje radove. S obzirom da se radi o muzeju za grafiku, jako dobro je opremljen strojevima za tisak koji su nam bili na raspolaganju, kao i ljubazni tehničari koji su uvijek raspoloženi za pomoć. Do tada sam se bavila uglavom drvorezom, ali na preporuku svog profesora željela sam se okušati i u litografiji. Litografija je jedna veoma komplicirana tehnika, barem meni :D, koja u trenutku kada radite u njoj imate osjećaj kao da izvodite neki kemijiski eksperiment. Na sreću, tu je bio i Alex, profesor koji vodi radionice litografije u muzeju, koji mi je objasnio, pokazao i pomogao. Nakon 10 dana triala i errora i straha da neću savladati tehniku, uspjela sam se “ušteliti” i napokon krenuti sa stvaranjem grafika”, nastavlja Marina.
Iduća dva tjedna fokusirala se uglavnom na tiskanje grafika i kranji rezultat je bio preko 100 grafika.
“Na početku sam imala ambiciozne planove praviti velike formate do jednog metra, ali suočena sa zahtjevnošću tehnike i činjenici da se radi na kamenu vapnencu koji je jako težak, ta se želja ubrzo promjenila i krenula sam raditi na malim kamenima formata 30x20cm. To na kraju nije predstavljalo problem jer je rezultiralo zanimljivim likovnim izražajem od više manjih formata, točnije njih 100, koji čine jednu veliku cjelinu, 2x1m”, ističe mlada umjetnica Marina Božić.
Iskustvo koje pružaju ovakve rezidencije su sasvim sigurno neprocjenjivo iskustvo za svakog mladog umjetnika.
“Ovo je zbilja bilo sjajno iskustvo, koje mi je dalo slobodu baviti se čime volim i ne brinuti o ničemu drugom. Također, dodatno je osnažilo moje samopouzdanje i potvrdilo kako ima mjesta i za mene u svijetu umjetnosti, koji se nekada čini neprobojnim. Ovim putem sam upoznala druge umjetnike, stekla nove prijatelje, ali i proširila svoju mrežu ljudi koji se bave istim zanimanjem kao i ja”, zaključuje Marina.
Dodajmo kako je ova rezidencija rezultirala izložbom, koja je trenutno izložena u muzeju za grafiku u gradu Leipzigu u Njemačkoj, a bit će otvorena sve do 12.6. 2022. godine.
Tu možete pogledati rad Marine Božić iz Travnika, kao i radove umjetnika HyeWong Yang iz Južne Koreje, Greta Magyar rodom iz Mađarske, ali s adresom u Njemačkoj, Maria Sainz Rueda rodom iz Španjolske, ali s adresom u Njemačkoj, Philipp Hennevogl iz Njemačke, koji su tijekom protekle godine stvarali u ovom muzeju.




