U jeku sve složenijih političkih odnosa u Bosni i Hercegovini, sve je očitije da Milorad Dodik gubi podršku koju je godinama imao na međunarodnoj sceni. O ovoj važnoj temi u emisiji Novi dan govorila je politička analitičarka Ivana Marić, osvrćući se na službenu posjetu visoke predstavnice Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Kaje Kallas te na diplomatski skandal koji je obilježio protekli tjedan.
Na samom početku razgovora, Marić je komentirala posjetu Kallas, naglašavajući da su europske poruke jasne – pomoć postoji, ali rješenje mora doći iznutra.
„Apsurdno je da naši političari stalno traže pomoć izvana. Umjesto da koriste institucije koje imamo – Tužiteljstvo BiH, Ustavni sud BiH – prvi instinkt im je da dozivaju međunarodnu zajednicu. Ako već želimo da se nitko ne miješa u naša unutarnja pitanja, onda se tako trebamo i ponašati. Ne može EU ili SAD raditi posao naših izabranih i plaćenih predstavnika. Posjet Kaje Kallas još je jedan pokazatelj koliko je međunarodnoj zajednici stalo, no rješenje moramo sami pronaći“, poručila je Marić.

U nastavku se osvrnula na stanje u kojem se nalazi predsjednik entiteta Republika Srpska, Milorad Dodik, istaknuvši da on sve više pokazuje znakove političke slabosti.
„Dodik je poput zvijeri koja osjeća slabost. Uočio je slabljenje utjecaja visokog predstavnika i počeo donositi odluke samoinicijativno. On je vrstan manipulator, stoga i ne čudi što Interpol nije izdao crvenu tjeralicu. Nema pravomoćnu presudu, ali znamo koliko vješto koristi situacije u svoju korist“, kazala je Marić.
Dodala je kako je Dodik već prešao granice pristojnog političkog ponašanja.
„Vidimo poruke iz RS-a koje govore o povlačenju spornih zakona – pokušaj da se izbjegne odgovornost. Nadao se da će ga, kao i ranije, netko iz EU-a ili SAD-a spasiti. No, ovaj put te pomoći nema. Osim Mađarske, iz EU-a više ne stiže podrška. Čak i američka podrška koju prima – plaćena je i ima svoju cijenu. Sada ulazi u fazu agonije – pokušava naći izlaz. Vučić ga i dalje podržava, dok ga EU kritizira. A Vučić upravo upravlja Dodikom“, istaknula je Marić.
Iako se čini da bi mogao izbjeći kaznenu odgovornost, Marić smatra da je politička pozicija Dodika sve slabija.
„Njegova je strategija stvoriti što veću buku, a pri tome nanijeti što manje štete sebi. No, razotkriva se nesklad između onoga što govori i onoga što čini. Nema više potpunu kontrolu ni nad institucijama RS-a, a kamoli nad državnim. I RS i Federacija BiH ovise jedna o drugoj. Bez zajedničkog djelovanja – ništa ne funkcionira. Dodik već sada pokušava doći do ljudi s kojima bi razgovarao. Na kraju će morati otići u Tužiteljstvo. Možda se čak i sam prijavi“, zaključuje Marić.
Govoreći o novim sankcijama koje su Dodiku uvele Njemačka i Austrija, Marić naglašava da bi odgovornost trebala biti preuzeta unutar zemlje.
„Građani ili Tužiteljstvo BiH trebali bi ga smijeniti – i to zbog korupcije. Loša ekonomska situacija dodatno pritišće građane RS-a, a Dodik takvim ponašanjem pokušava skrenuti pozornost s pravih problema. Šteta je što se Hrvatska nije pridružila sankcijama. Dragan Čović, spominjući Izborni zakon, zapravo pomaže Dodiku. Trenutno svjedočimo i blokadama u Domu naroda od strane bošnjačkih predstavnika. Nove sankcije su moguće“, poručila je Ivana Marić u razgovoru za N1.
Situacija u Bosni i Hercegovini ostaje kompleksna, ali sve više postaje jasno da se međunarodna podrška ne može uzimati zdravo za gotovo, a odgovornost za budućnost zemlje leži u rukama domaćih političara i građana.