I dalje nisu ispunjeni svi potrebni uvjeti kako bi se u program obaveznog cjepiva uvelo ono protiv pneumokoka u BiH – potvrdili su iz Instituta za javno zdravstvo RS-a i Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, ali dodaju da to nikako ne znači da uskoro neće biti uvedeno. Podsjećamo, u Srbiji je cjepivo protiv bakterije streptokoka pneumonija od 1. ožujka obvezno za mališane, a u Hrvatskoj bi ta cjepiva od iduće godine trebala biti obvezna. Komplikacije uzrokovane pneumokokom mogu, kako kažu liječnici, biti jako ozbiljne za pojedine kategorije bolesnika. – Kod nas postoji cjepivo protiv pneumokoka koja se daje djeci u najvećem riziku, odnosno djeci koja imaju kliničke i epidemiološke indikacije, splenektomiju, srpastu anemiju te kod transplantacija organa ili tkiva – kazao je za Radovan Bratić, epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo RS-a.
Prema njegovim riječima, u 2017. godini u RS-u je prijavljeno 588 slučajeva bakterijske pneumonije i registrirano 10 smrtnih slučajeva od ove bolesti kod osoba starije životne dobi, kod kojih je ujedno i povećan rizik za obolijevanje. Dodao je da je za svu djecu u RS-u obvezno cijepljenje protiv 10 zaraznih bolesti: tuberkuloze, hepatitisa B, difterije, tetanusa, velikog kašlja, dječje paralize, hemofilusa influence tipa B, ospica (malih boginja), rubeole i parotitisa (zaušnjaka), što je definirano Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
– Djeca se ne cijepe samo ako postoje trajne kontraindikacije za primjenu nekih cjepiva. Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti propisuje kaznene odredbe u slučaju nepoštivanja odredbi o obveznom cijepljenju – kazao je Bratić. Branislav Lolić, pedijatar iz Banje Luke, ističe da podržava uvođenje ovog cjepiva kao obveznog. – Potrebno je da se uvede, ali znam da je problem zbog gustoće kalendara cijepljenja, a i zbog financijskih sredstava – kazao je Lolić. On je dodao da je nerealno očekivati da ove godine bude uvedeno.