Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna porasle jer su ponovno oživjele špekulacije o smanjenju proizvodnje, s obzirom na to da potražnja ne raste toliko koliko se još nedavno očekivalo.
Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna porasla 4,2 posto, na 44,27 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,5 posto, na 41,80 dolara.
Prošloga su tjedna cijene nafte znatno oscilirale zbog nejasnih podataka o potrošnji u najvećim svjetskim gospodarstvima.
Još nedavno procjenjivalo se da bi se jaz između ponude i potražnje trebao znatno smanjiti u tekućem tromjesečju, najkasnije do kraja godine. No, pokazalo se da će uravnoteženje tržišta biti duži proces nego što se očekivalo.
Potražnja ne jača jer se ne ubrzava rast najvećih svjetskih gospodarstava. S druge strane, proizvodnja se ne smanjuje.
Naprotiv, u petak je tvrtka Baker Hughes objavila da je prošloga tjedna broj naftnih bušotinskih postrojenja u SAD-u povećan već šesti tjedan zaredom, za njih sedam, na 381 postrojenje, najvišu razinu od ožujka.
Stoga se cijene nafte ne uspijevaju znatnije odmaknuti od najnižih razina u gotovo četiri mjeseca.
“Realnost je da je ponuda prevelika, pa cijene nafte ne mogu znatnije porasti s ovih razina”, kaže Phil Davis, trgovac u tvrtki PSW Investments.
Ipak, krajem prošloga tjedna cijene su nafte osjetnije porasle, zahvaljujući obnovljenim špekulacijama o mogućem dogovoru najvećih svjetskih proizvođača o smanjenju proizvodnje.
Premda je ruski ministar energetike Aleksandar Novak kazao Reutersu da nema razgovora s Organizacijom zemalja izvoznica nafte (OPEC) o mogućem koordiniranom smanjenju proizvodnje, nakon propalog pokušaja prije nekoliko mjeseci, špekulacije o tome i dalje su prisutne, što podržava cijene nafte.
“Nekoliko članica OPEC-a, uključujući Venezuelu, Ekvador i Kuvajt, poručile su da bi proizvodnju trebalo smanjiti. No, čini se da bi taj prijedlog mogao propasti kao i prethodni jer se ključne članice OPEC-a Saudijska Arabija, Iran i Irak i dalje bore za povećanje svog tržišnog udjela, pa povećavaju izvoz”, kaže Matt Smith, analitičar u tvrtki ClipperData.
Stoga se i dalje očekuje nestabilnost cijena nafte, koje su zbog velike proizvodnje, a slabosti potražnje, od sredine 2014. godine potonule s više od 100 na manje od 30 dolara u veljači ove godine, najniže u posljednjih gotovo 13 godina.
U međuvremenu, uspjele su se vratiti iznad razine od 40 dolara po barelu, no daljnji je uspon, kažu analitičari, malo vjerojatan dok se ne smanji jaz između ponude i potražnje.