Skupština Srednjobosanske županije u prvih je šest mjeseci ove godine realizirala 18 posto, a Vlada 14 posto mjera planiranih ovogodišnjim programima rada, što predstavlja najlošiji rezultat od svih županijskih institucija vlasti, ocijenjeno je u monitoringu Centara civilnih inicijativa (CCI) koji je predstavljen jučer u Travniku.
U kontekstu velikog utjecaja koji županijske vlade i skupštine dobivaju usvojenim sustavom koordinacije na put BiH u EU, a koji bi trebali pratiti ozbiljnost i odgovornost u radu, zabrinjavaju rezultati rada mnogih županijskih institucija vlasti, pa i Vlade i Skupštine SBŽ-a – kazala je kooridnatorica za medije CCI-a, Ana Lučić.
Nakon što je u zadnjem kvartalu 2015. Vlada SBŽ-a ostvarila jedan od najboljih rezultata u posljednjih šest godina, u prvih šest mjeseci ove godine, prema ocjeni CCI-a, bilježi kontinuirani pad, i intenziteta rada i produktivnosti.Vlada je najprije pala na 10 sjednica i 401 razmotrenu mjeru u prvom kvartalu, a onda na osam sjednica i 382 razmotrene mjere, u drugom kvartalu 2016. godine.
Broj realiziranih mjera kojima se dugoročno može utjecati na poboljšanje kvaliteta života građana vrlo je nizak. Zakoni čine tek jedan posto, a strategije tek nešto više od jednog promila od svih razmatranih mjera na sjednicama Vlade. Utvrđeno je, naime, tek osam zakona i tek jedna strategija”, kazao je konzultant CCI-a Dževad Glinac, naglašavajući kako je većina mjera na sjednicama Vlade bila dnevno-operativnog karaktera.
Upozorio je da nije realiziran niz značajnih mjera, čija je realizacija bila planirana u prvoj polovici ove godine, a među njima su: program javnih investicija SBŽ-a za razdoblje 2016. -2018. godina, strategija razvoja i održavanja regionalnih putnih pravaca, zakon o obrazovanju odraslih, zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju u SBŽ-u, zakon o zdravstvenoj zaštiti SBŽ-a te strategije razvoja gospodarstva i turizma.Iz CCI-a ističu kako je i Skupština SBŽ-a, nakon dobrih rezultata na kraju 2015. godine, doživjela pad, ali znatno ozbiljniji od Vlade.
U prvoj polovici 2016. godine usvojena je tek jedna strategija, i to tek u nacrtu, da bi usvajanje u finalnoj formi prijedloga doživjela početkom druge polovice godine. S druge strane, svega tri usvojena zakona, i dva prihvaćena u nacrtu, jedan su od najlošijih rezultata Skupštine SBŽ-a u posljednjih šest godina i jedan od najlošijih rezultata svih županijskih skupština”, kazao je Glinac.
U prvoj polovici ove godine nije održana ni jedna tematska sjednica Skupštine, iako CCI snažno zagovara potrebu održavanja tematskih sjednica o ključnim problemima građana i čak predlaže stvaranje mehanizma kojim bi se građanima omogućilo da kandidiraju teme o kojima bi se diskutiralo. Od ukupno četiri sjednice Skupštine SBŽ-a, ni na jednoj nisu bili prisutni svi zastupnici, te nije podnesen nijedan prijedlog zakonskog rješenja.
U CCI-u, među ostalim, ističu da je Skupština SBŽ-a jedina institucija zakonodavne vlasti u BiH koja nema svoju službenu web stranicu, tako da je veliki broj građana uskraćen za blagovremeno i detaljno informiranje o njenom radu.
Izvor: FENA