Ona vas osvoji čim ju upoznate. Svojom neposrednošću i nevjerojatnom pozitivnom energijom u koju samo upadnete. S takvim žarom će pričati o Ljubljani u kojoj živi da ćete se već zamisliti kako pakirate torbe i krećete put slovenske prijestolnice.
A ona u Ljubljani živi tek nekoliko godina. Sa dizajnericom i ilustratoricom Ninom Mršnik pokrenula je Kobeiagi Kilims, proizvodnju ručno tkanih bosanskih ćilima zahvaljujući online platformi Kickstarter putem koje su skupili početna sredstva za svoj projekt.
Porijeklom je iz Viteza, a diplomu arhitektice stekla je na prestižnom IUAV univerzitetu u Veneciji. Magistrirala je u Barceloni. Tijekom jednodnevnog boravka u Ljubljani s njom smo obišli najinteresantnija mjesta i razgovarali o mnogo čemu, a ponajviše o njenim projektima na koje je posebno ponosna.
Ivana Blaž je direktorica Kobeiagi Kilims i po prvi put članica međunarodnog stručnog žirija za Grimiznu kuglu.
Po čemu je Ljubljana posebna za mlade stručnjake i umjetnike koji su u potrazi za afirmacijom i žele uspjeti u svome poslu?
Ljubljana je kao i svaki drugi europski grad u krizi, pogotovo kada je riječ o kreativnoj industriji, tako da, ukoliko sami nemate neku ideju i ne smislite načine kako da financirate tu istu industriju, nemate mnogo izbora.
Postali ste planetarno poznati zahvaljujući brandu Kobeiagi Kilims. Vaši ćilimi se prodaju širom svijeta. U kojem dijelu ovog posla najviše uživate?
Najviše uživam u putovanjima i sajmovima, s obzirom da imamo online prodaju u nekoliko trgovina po Europi. To nam je jedini način da imamo direktan kontakt s klijentima.
Planirate li proširiti asortiman na neke druge dekorativne elemente?
Trenutno ne, možda u budućnosti s obzirom da na Balkanu ima dosta materijala za nove ideje.
Stignete li se baviti arhitekturom i uređenjem enterijera?
Stignem, koliko želim, a ne želim baš mnogo. Trenutno me više zanimaju druge stvari.
Koji je Vaš posljednji projekt na koji ste posebno ponosni?
Ponosna sam na restoran Gostilna dela u Ljubljani. To nije obični restoran, već istovremeno škola i restoran, gdje se mladi bez izobrazbe uče kuhati i poslije jednogodišnjeg iskustva imaju priliku tražiti posao u drugim restoranima. Na njihovo mjesto onda dolaze novi mladi ljudi. Napravljen je po uzoru i u suradnji s Jamie Oliverom. Taj i neke druge jako zanimljive projekte smo radili u kolektivu kojeg smo nazvali Grupa. Kolektiv već neko vrijeme nije aktivan.
Što Vam najviše nedostaje iz rodnog Viteza, a što iz Venecije u kojoj ste studirali arhitekturu?
Iz Viteza porodica i prijatelji, iz Venecije spritz aperol i raznorazna kulturna događanja.
Kako najradije provodite slobodno vrijeme?
Putujem, izlazim, čitam, idem na jahanje.
Koji Vam je omiljeni dekorativni element u stanu?
Stolica za ljuljanje Rex od Nike Kralja.
Jean Nouvel ili Zaha Hadid?
Jean Nouvel.
Po prvi put ste članica međunarodnog stručnog žirija za Grimiznu kuglu. Što je, po Vašem mišljenju, presudno za dobro uređen enterijer ugostiteljskog objekta?
Detalji, autentičnost i funkcionalnost. Nervira me kada se slijepo prate trendovi i tako nastanu lokali bez identiteta. Nije bitno da li ste u Ljubljani, Beču, Sarajevu, Londonu … Svi izgledaju isto.
I za kraj, čiji enterijer biste voljeli da krase vaši tepisi?
Naši tepisi su za sve one koji znaju prepoznati vrijednost i kvalitet našeg proizvoda, neovisno iz kojeg dijela svijeta dolaze i čime se bave.
Izvor: Enterijer.ba